bannerlösevFacebook
Tweet
+1

Oyun Yapımcılarının Yatırdığı Paralar

 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • Like
0
Bu konuyu beğen
0
#1
banner

Oyun Yapımcılarının Yatırdığı Paralar
ko cuce paylaşımları Oyun sektörü, dünya üzerinde yerini daha da sağlamlaştıran, sektörler arasında hızla gelişen, üzerinden ticaretin bol miktarda döndüğü, milyonlarca hatta milyarca doların konuşulduğu bir platform olmaya birkaç yıldır başladı. Söz konusu para olduğu zaman, oyun kültürü eğlence sektöründen, iktisadi bir sektöre dönüşüm sergilemeye başladı.
Oyun.jpg
21. yüzyılın getirilerinden olan teknolojik gelişmeler ile birlikte oyun sektörü den sokaklardan, evlere; evlerden, odalara; odalardan da bilgisayarlara, konsollara, mobil platformlara kadar herkesin ulaşabileceği bir noktaya gelmiş durumdadır.
Oyun sektöründe bir süredir şirketleşmeler söz konusu olup, bu yapım şirketleri dünya üzerinde çok tanınırlığa, borsa da yüksek değerlere sahip olma noktalarına ulaşmış durumdadır. Örneğin, Sony, SEGA, EA Games, Bethesda, Activision gibi yapım şirketleri, oyun oynayan veya oynamayan birçok kişi tarafından bilinmektedir.

Neden Oyun Sektörü?
Oyun sektörü günümüzde sinema, müzik gibi eğlence platformlarının arasında hızla yükselmiş olup, bunlarla yarışmış, hatta bazı şirketler tek başlarına bu platformlarla mücadele edebilecek seviyeye gelmiş, kimisi mücadeleden galip bile ayrılmış durumdadır. Oyun sektörünün ticari bir amaç güderek gelişmesi, hem oyun sektörünün ve oyunların gelişmesini, hem de oynayan kişilerin sayısının artarak bu platform içindeki arz-talep ilişkisini arttırmış durumdadır. Hatta bazı oyunlar, daha sonradan filmi çekilecek kadar popülariteye ulaşmış durumdadır.
k%C3%B6t%C3%BC-oyun-karakterleri.jpg

Filmi Çekilen Oyunlar Nelerdir?
Oyun sektörü ve bu oyunlara yatırım yapan yapım şirketleri, bu işin ticari boyutunun bu denli yüksek olduğunu fark ettikten sonra, oyun sektörü ile diğer sektörleri de birleştirmeye başladılar. Hali hazırda oyunların içinde bulunan müzikler ve sinematikler, oyunların çekiciliğini arttırmış olmakla beraber, oyunların evrilip, senaryolarından yola çıkılarak çekilebilecek filmler olduğu düşüncesi de sektör içinde yapım şirketlerinin aklına düşmeye başlamıştı. Bundan yola çıkarak şirketler, kimi tek başına kimi ise başka film şirketleri ile anlaşarak oyun sektörünü, film sektörüne taşımaya başladılar. Böylelikle oyunlar, yalnızca belirli bir kitlenin takip ettiği ve sevdiği bir platform olmaktan çıkıp daha geniş kitlelere hitap ettiler. kocuce olarak,Oyundan dönüşen bazı tanınan filmlere örnek verecek olursak;
 • Resident Evil
 • Lara Croft: Tomb Raider
 • Mortal Kombat
 • Prince of Persia
 • Warcraft

lösev  Oyun Yapımcılarının Yatırdığı Paralar
İlginizi çekebilir:
 • Türk yapımı oyun Cursed Wish.
 • Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi