Kapat

Alexa.com Kapanıyor, Alexa.com Kapanırsa Ne Olacak?

Anasayfa
Haberler Alexa.com Kapanıyor, Alexa.com Kapanırsa Ne Olacak?

Dünya çapında bir çok kişi tarafından sadece alexa.com olarak bilinen amazon alexa kapandığını açık olarak dile getirdi, 25 sene ilkin kurulan ve 20 senedir web page analizlerini sunan alexa.com‘ un artık kapanacağını açıkladı. Alexa.com, up uzun zamandır sitelerin rakipliğini ortaya koyan bir araçtı
Türkiye de ve dünyada en büyük eticaret firması olan amazon web hizmetleri ve değişik alanlarda sektörlerde, ticaretin gövde isimlerinden olmayı başardı. Amazonun bu kullanıma sunduğu araçlardan birtaneside 1996 senesindehizmetimize giren alexa.com olmuştur. Firmanın alexa hizmeti, web sitelerinin trafikleriyle alakalı malumat veriyor, ve siteleri kendi ülkesi ve global trafik gelişlerini sunuyor ve doğal olarak tutuyordu. Aynı zamanda kelime analizi, girilen websitesinde ne kadar süre geçirildiği gibi bir çok ifadeyi sunmaktaydı.

Amazon firması alexa için geçtiğimiz günlerde paylaşmış olduğu bir yazı ile web siteleri için Alexa hizmetinden faydalananlara fena bir haber verdi. Şirket, 25 yıllık hizmetin bitişini oldukça kısaca kelimelerle bitirdiklerini açıkladılar ;

Alexa’nın 25 senelik macerası sona eriyor: Alexa.com Kapanıyor

“Yirmi beş sene ilkin Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize destek olmak için yirmi sene çalıştıktan sonrasında 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırma mevzusunda zor bir karar verdik.
İçerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması ve oldukça daha fazlası için bizi kaynak kıldığınız için teşekkür ederiz. Size alan kişi olarak hizmet vermekten gurur duyduk.”

Amazon’un Alexa Internet hizmetine abone olan kullanıcılar, 1 Mayıs 2022’ye kadar abonelikleriyle beraber gelen özellikleri aynı biçimde kullanmaya devam edebilecekler. Fakat Amazon, artık yeni abonelik yada alan kişi kabul etmeyecek. Amazon API’ları ise 8 Aralık 2022 tarihinde kullanılamaz hale getirilecek.

Alexa.Com Neden Kapanıyor ?

Aslında kendileri tarafından bir açıklama gelmemesine rağmen bir çok webmasterın düşüncesi popülerlik anlamında fazlaca bir etkisi kalmamış olması. Test sürümü yok, sadece direk ödeme yaparak analiz yapabiliyorsunuz. Bu konuda bir çok websitesi var deneme sürümü gibi bir çok fırsatlar sunan, ahrefs, semrush, moz gibi birden fazla sitelerin bulunması ile alexa aslında boştan yere sıralama analizi yapmaktan vazgeçtiğini düşünüyorlar.

Alexa.Com’ un Yerini Kim Dolduracak? Webmasterlar Neye Göre Haraket Etmelidirler?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere birden fazla direk dünya sıralaması olarak değilde kendi çaplarında belirlemiş oldukları Pa, da değeri, Dr, Ur, değeri gibi değerler ile web sitelerinden alışveriş yaparken bunlara bakarak haraket edilmesi gerektiği düşünülüyor.

Kaynak ; https://www.havadis07.com/alexa-kapaniyor-alexa-kapanirsa-neler-olacak

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri