Kapat

Animasyon filmleri

Anasayfa
yaşam Animasyon filmleri

Animasyon, Türkçemize İngilizce üzerinden geçen ve çevirisi ile canlandırma anlamına gelen, bugünün en çok aranan kelimelerinden biridir. Animasyon, yani canlandırma adı verilen bu terim, 21. yüzyıl sinemasının en önemli değerlerinden biri haline gelmiştir. Söz konusu animasyon filmleri olduğunda, pek çok çocuğun ilgisini çeken bu yapı, aynı zamanda sinematik reklamcılık, bilim ve hikâyecilik gibi amaçlar için de kullanılabilmekte ve pek çok faaliyet için hayatın bir parçası haline getirilmektedir. Peki, film sektöründe animasyonun yeri nasıldır? En çok izlenen animasyon filmler nelerdir?

Sinema Sektöründe Animasyon Filmleri

Animasyon, flipbook mantığı ile ortaya çıkmıştır. 1868 yılında ilk defa kullanılan bu teknik, animasyon fikrinin de bir anlamda atası sayılmaktadır. Birmingham, İngiltere’de, patenti bir İngiliz çizer tarafından alınan flipbook, gelecek vadede sinema sektörüne uzun yıllar hizmet etmiştir. Hâlâ kullanılan bu teknikten yola çıkarak oluşturulan pek çok çizgi film, animasyon filmleri statüsüne girmektedir. Örneğin, çoğu insanın çocukluk yıllarında izlediği Tom ve Jerry, Donald Duck gibi çizgi filmler, flipbook mantığı ile ortaya çıkan Walt Disney ürünleridir.

En Çok İzlenen Animasyon Filmleri

Animasyon, son yıllarda bilgisayarlı ortamda değer kazanan ve gerek sinema, gerekse de reklam dünyasına damga vuran bir hâle bürünmüştür. Animasyon dizi ve filmleri her geçen yıl yüz milyonlarca gösterim almakta, animasyon reklamları ise reklamcılık sektörünün önemli bir parçası haline gelmektedir. 2000’li yıllarda sinemaya çığır atlatan ve gittikçe gelişerek, neredeyse çok gerçekçi bir hâle gelen animasyon sinema filmleri için ise söylenecek çok söz vardır. Şöyle bir dönüp baktığınızda en çok izlenen animasyon filmleri ise aşağıdaki gibidir:

l Minions

l Buz Devri

l Nemo

l Arabalar

l Ratatuy

l Şrek

l Aslan Kral

l Coco

l Zootropolis

l İnanılmaz Aile

Sizler de çocuklarınız ile keyifli vakit geçirmek adına, bu filmlere göz gezdirebilirsiniz. https://www.habernediyor.com/kultur-sanat/en-cok-izlenen-animasyon-filmleri-h43602.html

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri