Kapat

Barkot – Egen.com.tr

Anasayfa
yaşam Barkot – Egen.com.tr

Barkot – Egen.com.tr

Barkot, çubuk kod veya çizgi im de denilen ürün verilerinin bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlayan teknolojik bir kodlama sistemidir. Orijinal barkot, verileri paralel çizgilerin kalınlıklarına ve inceliklerine göre saklamaktadır. Barkotlar optik okuyucular ile okunabilmektedir. Okunan barkot bilgisayar aracılığıyla ürün hakkındaki tüm bilgileri sunmaktadır.

Günümüzde barkodlar birçok sektör ve firma tarafından tercih edilmektedir. Mantık açısından bakılacak olursa barkot için ürünün kimlik bilgisi diyebilmekteyiz. Bu barkodlar okutularak ürün hakkında tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. Barkodlar eşliğinde ürünler bilgisayara kaydedildikten sonra stok ve envanter bilgileri de manuel olarak işlenebilmektedir. İşlenen bilgiler ile ürün hakkında tüm açıklamalar bilgisayar sistemine girilmiş olmaktadır. Böylece ürün hakkında tüm bilgiler bilgisayar üzerinden bulunabilmektedir.

Barkot Nasıl Oluşturulur?

Barkotlar genellikle 13 haneli sistemlerden oluşmaktadır. Barkod üzerindeki ilk üç rakam ülke kodunu, diğer dört rakam firma kodunu temsil etmektedir. Diğer beş rakam ise ürün hakkındaki çeşitli bilgileri içermektedir. Kalın siyah çizgiler 1 rakamını beyaz boşluktaki çizgiler ise 0 rakamını temsil etmektedir. Çizgiler kalınlığına göre 1-11-111-1111 şeklinde sıralanabilmektedir. Aynı sıralama 0 rakamı için de geçerlidir. Böylelikle her ürüne özgü bir kod oluşturulmaktadır.

Günümüzde en çok tercih edilen barkod tipi çizgi barkodlar olsa da çeşitli sektörlerde farklı sembollerden oluşan barkodlar da kullanılabilmektedir.

Barkot Tarihçesi

Barkot, 1940’lı yıllarda bir market sahibinin ürünleri kasadan otomatik olarak geçirmesi isteği ile ilgili enstitüde yüksek lisans öğrencisi olan Amerikalı Bernard Silver ve arkadaşı Norman Woodland tarafından icat edilmiştir. İkili ilk olarak farklı düşüncelerle konuyu çözmeye çalışmışlarsa da en son olarak barkot icadını ortaya koymuşlardır. Günümüzde bu iki bilim insanı sayesinde birçok firma ve satış yerinin işi kolaylaşmıştır. Dünya üzerinde pek çok ülkede bu teknoloji kullanılmaktadır.

Egen Barkod Etiket San.Tic.Ltd.Sti.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Atatürk Bulvarı 13.Cadde,

 Mutfakcılar MUTSAN Başakşehir Mahallesi Sanayi İstanbul TR,

 İkitelli Cd No:24 D:Sitesi 10.Blok, 34306 Başakşehir

TEL: 02126591515

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri