Kapat

Diyabete Çözüm Getiren Teknoloji

Anasayfa
Haberler Diyabete Çözüm Getiren Teknoloji

Diyabete Çözüm Getiren Teknoloji Mağara Balıklarında 

Mağara balıklarının diyabete teknolojik çözümü sağlamaları ilen teknolojik işlemler kullanılarak, bilim insanları tarafından yapılmaya başlanan araştırmaların tamamlanması gerekmektedir. Diyabet tüm dünya üzerinde görülen en yaygın hastalıklardan biridir. Bu hastalık, pankreas salgı bezinin yeteri kadar, insulin hormonu salgılayamaması sonucunda oluşur. Diğer bir sebep ise insulinin, pankreas tarafından yeterli ölçüde salgılanmasına rağmen doğru biçimde kullanılamamasıdır. Bu durumlara bağlı olarak oluşan, diyabet hastalığına yeni nesil çözüm ise teknolojik diyabet tedavisi için biyolojik faaliyetleri örnek alınan mağara balıkları sayesinde keşfedilmek üzere, çalışmalara başlanmıştır.

Mağara Balıkları İle Diyabet’e Çözüm Nasıl Getirilecek?

Mağara balıkları ile diyabet çözümü için ünlü bilim insanları araştırmalar yapmaya, başlamışlardır. Bu araştırmaların yapılmasının sebebi ise mağara balıklarının, diyabete karşı gösterdikleri muhteşem dirençtir. Mağara balıklarının, diyabet rahatsızlığından etkilenmemelerinin sebeplerini şu şekilde sıralarız:

  • Mağara balıkları algler ile beslenir. Algler mağara balıklarının kanı içerisinde yer alan şeker düzeyini sağlıklı koşullarda tutmalarını sağlar.
  • Bu beslenme şekli sayesinde, mağara balıklarının yapısında yerleşen sağlıksal fonksiyonlar, istedikleri kadar beslenmelerine rağmen, diyabet hastalığından asla etkilenmemelerine yardımcı olur.
  • Değişen kan glikozu oranları ve aşırı beslenme bu balık tütünü etkilemez.

Bu ayrıntıları araştırarak fark eden bilim insanları, mağara balıkları örnek alınarak yapılacak olan sağlık alanlı teknolojik tedavi çalışmaları ile diyabet hastalığına son verecek olan, tedavinin bulunması amacı ile çalışmalar gerçekleştirmektedir. Çalışmalar sayesinde, mağara balıkları bizzat kendileri rol model olmayı başarıp, diyabet’e çözüm sağlayacaklardır.  İnsanlar için risk teşkil eden bir hastalığın, çığır aşan çözümü, doğada yaşayan küçük bir canlı türü yardımı ile ancak teknoloji odaklı gelişim ile çözülebilmektedir. 

Diyabetin Teknolojik Tedavisi Neden Bu Kadar Önemli?

Diyabette teknolojik tedavinin önemi, bilim insanları tarafından son dönemlerde vurgulanan önemli bir başlıktır. Bu hastalığa dair çözümün bulunmasına bu kadar önem verilmesinin sebepleri ise şu şekilde sıralanır:

  • Diyabet küresel bir hastalık çeşidine dönüşmüştür.
  • Yapılan anketlere ve güncel sağlık araştırmalarına göre, dünyada yaşayan her 10 kişiden, 1 kişi diyabet rahatsızlığından şikayetçidir.
  • Bu rahatsızlık etkisiyle, sağlıklı beslenme koşulları sağlanamamakta ve gün içerisinde kişinin sahip olduğu enerji verimi kullanılamamaktadır.
  • Yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan hastalık, yeni tedavi yöntemleri ile bu yüzden çözülmeye çalışılır.

Bilim insanları, sadece diyabetin değil, ülser, kalp hastalıkları, osteoartirit, kanser gibi hastalıklarında, doğada yaşayan canlıların, biyolojik sistemleri örnek alınarak çözümlenebileceğini aktarırlar. Bu hastalıklara yönelik yeni, teknolojik tedavi yöntemleri, hayvanların yaşam alışkanlıkları incelenerek bulunmaktadır. Bu araştırmaların sebebi ise insanlık için ciddi olan birçok hastalığa karşı, köstebek faresi, zebra, mağara balığı, kanguru gibi hayvan türlerinin, yüksek bağışıklıklarının bulunmasıdır.

Tedavi İçin Araştırmalara Ne Zaman Başlandı?

Tedavi araştırmalarına başlanan tarih, 2019 yılının son aylarını kapsar. Bu araştırma bilim insanları tarafından yeni başlanan, güncel bir araştırmadır. Günümüz teknolojisine uygun sağlık araştırması koşulları ile yapılan proje kapsamında, diyabete çözüm mağara balıklarının incelenmesi ile bulunmaya çalışılır. Teknolojik araştırmaların başarılı olması koşulu ile hedeflene amaçlar ise şu şekilde sıralanır:

  • Diyabet hastalığına yönelik kesin teşhis ve tedaviyi sağlamak,
  • Diyabet hastalarının insulin hormonu salgılama faaliyetlerini tamamen düzenlemek ve hastalığı ortadan kaldırmak,
  • İnsulinin insan vücudunda doğru kullanımını sağlayarak, yaşam kalitesini arttırmak amaçları ile araştırmalar yapılmaktadır.

Araştırmaların önümüzde yer alan 5 sene içerisinde hızla ilerleyeceği ve ilk bulgulara yönelik sonuçların elde edilmesi için araştırmaların hızlandırılacağı, teknoloji gündemine yansıyacak başlıklar arasındadır. 

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri