Kapat

Kiralık Araç Teslim Alma ve Teslim Etme İpuçlar

Anasayfa
yaşam Kiralık Araç Teslim Alma ve Teslim Etme İpuçlar

Kiralık Araç Teslim Alma ve Teslim Etme İpuçlar

Yakın zamanda bir araç mı kiralayacaksınız? En iyi araç kiralama deneyimine sahip olmak için ne beklemeniz gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

İster daha önce hiç araba kiralamamış olun, ister deneyimli bir kiracı olun, bazen araç teslim alma ve bırakma oldukça zor olabilir. Elbette, kiralama deneyiminizin olumlu olması için çok dikkat etmeniz gereken bazı öğeler var.

Kiralık aracı teslim almadan ve bırakmadan önce bilmeniz gerekenlerin bir listesi. İyi yolculuklar!

Kiralık aracınızı teslim alırken

1. Makbuz

Kiralama rezervasyonunuzu yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken ilk şey rezervasyon fişidir. Burada, alma ve bırakma tarihi ve saati, sigorta dahil, gerekli tüm belgeler ve diğer önemli bilgiler dahil olmak üzere rezervasyonla ilgili en önemli bilgileri bulacaksınız.

2. Belgeler

Araç kiralama şirketinin kiralama sözleşmesini imzalamanıza izin vermemesi seyahat planlarınızı mahvetmesi anlamına gelebilir. Aracı teslim alırken gerekli tüm belgeleri yanınızda bulundurmanız çok önemlidir. Bu belgeler;

  • İki veya daha fazla süreyle geçerli bir sürücü belgesi;
  • Kimlik belgesi (kimlik, pasaport vb.);
  • Güvenlik teminatı için kiracı adına bir kredi kartı.

3. Araç kiralama sözleşmesi

Ayrıca araç kiralama sözleşmesi teslim alma anında imzalanır. Bu sözleşme, kiralamanızın şartlarını ve koşullarını belirtir, bu nedenle acele etmemek ve dikkatlice okumak iyidir.

Örneğin kiralık araç herhangi bir trafik kazası geçirirse ne olacağını, sigortanın neleri kapsadığını ve daha fazlasını göreceksiniz. 

Bu yüzden okurken dikkatli olun ve herhangi bir sorunuz varsa araç kiralama firmasının personeline sorun.

4. Güvenlik depozitosu

Araç kiralama konusunda en sık sorulan sorulardan biri depozito ile ilgilidir. Bu, rezervasyonunuz süresince herhangi bir şey olması durumunda, araç kiralama şirketinin kendi güvenlikleri için tuttuğu bir miktar paradan başka bir şey değildir.

Ancak endişelenmenize gerek yok: Bu, bir satın alma işlemi gibi ücretlendirilmez. Araç kiralama depozitosu sadece kiralık araç yanınızdayken alınır ve aracı teslim aldığınız aynı koşullarda iade ettiğinizde tutarın tamamı bakiyenize iade edilir.

Bu para miktarı, diğer şeylerin yanı sıra, çoğunlukla kiraladığınız araca, rezervasyonunuzun ne kadar sürdüğüne göre çok değişir. 

5. Araba muayenesi

Kiralama şirketleri bunu her zaman yapmaz, ancak otoparktan ayrılmadan önce kiralık aracı çok dikkatli bir şekilde kontrol etmek her zaman iyidir. Bu önemlidir, çünkü bunlardan sorumlu olmadığınıza dair kanıtınız yoksa, çizikler ve ezikler sizden tahsil edilebilir.

Arabada olağandışı bir şey fark ederseniz, fotoğraf çektiğinizden emin olun. Herhangi bir ciddi sorun varsa, seyahatiniz için ayrılmadan önce personelden hasarı kontrol etmesini isteyin.

Kiralık arabanızı bırakırken

1. Yakıt deposu

Rezervasyonunuza bağlı olarak yakıt deposu dikkat etmeniz gereken önemli bir husustur. Bazı rezervasyonlar, otoparktan ayrıldığınızda, bırakmadan önce tekrar doldurmanıza gerek kalmadan zaten dolu bir depo içerir, diğerleri ise özellikle depoyu yeniden doldurmanızı ister.

Yeniden doldurmanız gerektiğinde boş olarak iade ederseniz, araç kiralama şirketleri yeniden doldurma için sizden ücret alabilir ve genellikle daha pahalıya mâl olur.

2. Araba muayenesi

Otoparktan çıkmadan önce arabanın durumunu kontrol etmeniz gerektiği gibi, kiralama şirketlerinin de arabanın aynı koşullarda, ekstra ezik veya çizik olmadan iade edildiğinden emin olması gerekir.

Ayrıca arabayı makul ölçüde temiz bir şekilde iade etmeniz gerekir. Özellikle çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, araba koltuklarının ve zeminin kir, kıl, çöp ve diğer her şeyden temizlendiğinden emin olmak önemlidir.

Tüm bu adımlar gözünüzde büyüyorsa merak etmeyin, bunlar rutin ve olması gereken adımlardır ve genellikle çok kısa sürerler. Doğru bir rent a car firmasıyla çalıştığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. 

Yolunuz Akdeniz’e düşerse Antalya rent a car firmaları arasından iyi bir seçim yaparak keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri