Kapat

Yayla çiçek balı ve faydaları

Anasayfa
Haberler Yayla çiçek balı ve faydaları

Yayla çiçek balı ve faydaları

Bal, çeşitli bitkilerin nektarlarının arılar tarafından toplanması ve uzun uğraşlar sonucunda bala çevirmesiyle sofralarda yerini alır. Besleyicilik özelliği oldukça yüksek olan ballar, üretildiği bitkilere göre farklılık gösterebilir.  Yörelerin yüksek yaylalarında bitkilerin çiçeklerinden elde edilir.

Yayla çiçek balı, bal yapımında gören alan arıların, çiçeklerde bulunan nektarları toplayarak sadece arılarda bulunan enzimler ile karıştırılarak ortaya çıkan doğal ve vitamin değeri son derece yüksek bir besindir. Bal denildiğin herkesin aklına kahvaltı sofraların kaymak veya tereyağı ile tüketilen lezzetli hali gelir. Tamamen organik koşullar altında üretilen yayla çiçek balı, mucizevi etkileriyle bilinir. İlkbahar aylarının gelmesiyle beraber açan çiçeklerle arıların çalışma süreci başlar. Balın içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sağlık açısından oldukça faydalı olup, kolay kolay farklı besinlerde yer almaz. Pek çok bal çeşitleri vardır. Çiçek, çam, kestane gibi faydalı yayla balları bulunur. Bunlar arasından yayla çiçek balı en çok tercih edilenlerdendir. Tercih edilme sebepleri arasında diğer ballara göre daha yumuşak ve tüketimi lezzetli olması yer alır. Yayla çiçek balının kalitesi çiçek çeşitliliğinin fazla olduğu yüksek ovalarda üretilmesinden geçer. Yani ne kadar yüksek yaylalarda ve ne kadar fazla çiçekten faydalanıyorsa yayla çiçek balı hem o kadar lezzeti hem de bir o kadar faydalı olur. Yayla çiçek balı peteklerde hazırlanır. İster petekte isterseniz de peteklerden süzülmüş hali ile tüketilmeye uygundur.

Yayla çiçek balının insan sağlığına faydaları

Herhangi bir katkı maddesinin olmadığı yayla çiçek balı, içinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Adeta mucizevi bir şekilde üretimi yapılan organik yayla çiçek balı, doğal şeker barındırdığı için işlem görmüş olarak diğer şekerler gibi kandaki şeker miktarını daha hızlı bir şekilde düşürüp çıkarmaz. Yayla çiçek balı düzenli tüketilmesi karşısında kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Sabahları aç karnına ılık suyun içerisine katılarak tüketildiğinde mide ve bağırsaklarda yer alan toksin giderici özelliği ile ön plana çıkar. Faydaları bunlarla da bitmeyen yayla çiçek balı, zaman zaman eklem ve kemiklerde oluşan iltihapların kısa sürede yok olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kötü kolesterolün  düşürülmesinde faydalı olan yayla çiçek balı, kahvaltı ve diğer öğünlerde de tüketilebilir.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri