Kapat

Yeni Grafen İşlemciler Teknolojisi

Anasayfa
Haberler Yeni Grafen İşlemciler Teknolojisi

Yeni Grafen İşlemciler Teknolojisi

Grafen işlemciler daha az enerji kullanarak, en yüksek performansta transistör üretimi sağlarlar. ABD Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre, grafenin bilgisayarda kullanımı ile 1000 kat daha hızlı işlem yapan bilgisayarlar tasarlanabilir. Grafen kullanımı ile tasarlanan işlemciler sayesinde, silikon kullanımı ile tasarlananlara oranla daha az enerji tüketimi sağlanarak, daha yüksek bilgisayar çalışma performansı elde edilir. 

Bu yeni nesil grafen işlemcili bilgisayarlar, modelleme, veri araştırma, oyun tasarlama ve oynama gibi birçok işlemin en hızlı seviyede yapılmasını sağlamaktadırlar. The Üniversity of Texas at Dallas, Northwestern University , University of Central Florida gibi fakültelerin yaptığı araştırmalar sonucu, 2004 yılında keşfedilen grafen, 2019 yılında bilgisayar ve işlemcilere uygulanmaya başlanmıştır. Bu keşif sayesinde grafen işlemcili ve en hızlı yapıya sahip ilk bilgisayar üretilmiştir. 

Grafen Geleceğe Yön Verecek

Grafen, silikon ve çelikten daha sağlam ve uzun ömürlü olup, daha esnek ve daha ince bir yapıya sahiptir. Silikon işlemciler, 4 gigaherz işlem hızının üstünde tasarlanamazken, grafen işlemciler bu sınırın çok üstünde tasarlanabilirler. Grafen işlemciler sayesinde, işlemcide bulunan transistörler daha hızlı bir şekilde çalıştırılabiliyor.

Aynı zamanda, grafen ile 500 GHz hızında, ısınma ve takılma problemleri yaşanmadan, işlemciler sorunsuz kullanılabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak grafen, geleceğin teknolojisine yön verecek, en önemli materyaller arasında yer alır. Samsung grafen materyali kullanımı ile cihazlar üretmek amacı ile çalışmalara başlamıştır.

Grafen Neden Bu Kadar Önemlidir?

Grafen enerji tasarrufu sağlayarak, daha yüksek işlem performansı gösteren cihazların tasarlanabilmesini sağladığı için bu kadar önemlidir. Grafenin sağlayacağı yenilikler şu şekilde sıralanır:

  • Grafen, esneyebilen bir yapıya sahiptir. Bu duruma bağlı olarak, giyilebilir teknolojik cihazlar, grafen ile meydana getirilebilir. Giyilebilir olan ve kıyafet görünümüne sahip teknolojik cihazlar ise bilimsel bir devrim niteliğindedir.
  • Grafen, su geçirmez özelliğe sahiptir. Bu duruma bağlı olarak su geçirmez yapılı ve eskisinden 100 kat daha yüksek işlemci gücüne sahip telefon ve bilgisayarlar üretilebilecek.
  • Grafen silikon ve çeliğe göre çok daha dayanıklıdır. Bu dayanıklı yapının yanında şeffaf ve oldukça ince bir yapıya sahiptir. Grafen sayesinde geleceğin akıllı telefonları, günümüzde tasarlanan telefon dış kasalarına oranla çok daha ince ve dayanıklı yapıda üretilecektir. 
lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri