Kapat

YouTube Çocuklar İçin Sınırlamalar Getiriyor

Anasayfa
Haberler YouTube Çocuklar İçin Sınırlamalar Getiriyor

YouTube Çocuklar İçin Sınırlamalar Getiriyor

YouTube, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA) içeriğine uymaya hazırlanıyor ve yenilikler getirmeyi planlıyor. YouTube’nin getireceği yeniliklerin Ocak 2020 gibi uygulamaya geçeceği söyleniyor. Gelecek olan birçok yeniliğin arasında en dikkat çekeni ise çocukları hedefleyen içeriklerin artık YouTube’a bildirilmesi zorunlu olacak.

YouTube Çocuk İçeriklere Hangi Kuralları Getiriyor?

YouTube çocuklar için hazırlanacak olan içeriklere yeni kurallar getiriyor. Uygulayacağı bu kurallar ile çocukların çevrimiçi gizliliğini korumayı hedefliyor. Önümüzdeki aylar içerisinde çocuk içerikleri için YouTube’un getireceği yeni değişiklikler ise şu şekildedir:

 • İçerik üreticileri çocuklar için içerik hazırlamışlarsa, hazırladıkları bu içeriklerin çocuklara yönelik olduğunu YouTube’a bildirmek durumunda olacaklar, 
 • İçeriklerin çocuklar için olduğu önceden belirtilmemesi halinde, YouTube makine öğreniminden faydalanarak içerikleri tespit edecek ve yeni kuralları direk kendisi uygulayacak,
 • Çocuklar ile ilgili yapılan tüm içeriklerde aranacak olan temel unsurlar ise şunlardan ibaret olacak: 
  • İçeriklerde çocukların ya da çocuk karakterlerin bulunup bulunmadığı,
  • Dikkat çeken çocuk programları ya da animasyon karakterlerin içerikte yer alıp almadığı, 
  • Oyun amacı güderek rol yapma ya da oyuncaklar kullanılarak hikayeler anlatma,
  • Çocukların rol aldıkları oyunlarda ve/veya hayali oyunlarında natürel oyun eylemleri sunmaları,
  • Bilinen ve dikkat çekmiş çocuk şarkılarının, hikayelerin ya da şiirlerin içeriklerde olup olmadığı gibi ayrıntılara bakılacak.

Ayrıca YouTube üretilen içeriklerin çocuklara yönelik olup olmadığını belirleme konusunda da yine kanal sahiplerine güvendiğini bildirdi. 

YouTube’daki Çocuk İçeriklerde Neler Bulunmayacak?

YouTube Kanal Sahipleri, yayınlayacakları içeriklerin çocuklara yönelik olduğunu bildirmeleri halinde bu içeriklerde kişiselleştirilmiş reklam yayınlanması YouTube tarafından engellenecek fakat kişiselleştirilmemiş reklamlar çocuk içeriklerde gösterilmeye devam edecek. Ayrıca YouTube çocuk içeriklerinde yorumlar kullanılmayacak ve beğenme, beğenmeme özellikleriyle birlikte abone sayıları da gösterilmeyerek kaldırılacak. 

Tüm bu bulunmayacak olan özelliklerle de YouTube, çocuklar için yapılmış olan içeriklerde izleyicilerin etkileşimlerini azaltacak ve bunları uygulamaya gidecek. YouTube’de yapılacak olan tüm yenilikler de tüm ülkelerde bütün kullanıcılar için geçerli sayılacak. 

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı nakliyat İstanbul evden eve nakliyat takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri