Kapat

Ayçiçek Yağına Yapılan Zamlar Vatandaşı Düşündürüyor

Anasayfa
yaşam Ayçiçek Yağına Yapılan Zamlar Vatandaşı Düşündürüyor
Ayçiçek Yağına Yapılan Zamlar Vatandaşı Düşündürüyor

Ayçiçek Yağına Yapılan Zamlar Vatandaşı Düşündürüyor

Ekonomi’de gündem yapılan zamlar. Ulusal medyada yapılan haberlerin hepsinde her gün yeni bir zam haberi geliyor. Benzin ve motorin fiyatlarının sonrasında gıda ürünlerine de yapılan zamlar vatandaşı derinden düşündürüyor. Ayçiçek yağı başta olmak üzere mısır, koza yağlarının bulunurluğunun zorlaşmasından endişelenen vatandaşlar toplu yağ alımlarına neden olurken son olarak Rusya’da önemli miktarda Ayçiçek yağı ithal edildi. 

Ayçiçek yağı satışında yaşanan panik sonrası alımlara sınırlama getiren büyük zincir marketleri çiçek yağlarına da zamlar yapmaktan kaçınmadı. Vatandaşın özellikle Rus ve Ukrayna savaşı sonrası fiyat artışlarının beklenmesi ile toplu alımlara neden oldu. Ayçiçek sıvı yağı tüketiminde sorun yaşanmaması adına son atılan adım Rusya’dan binlerce ton yağ alımı ile oldu. 

Ülkemizin sıvı yağ ihtiyacının büyük çoğunluğunun Ukrayna ve Rusya’dan alınıyor olması sonrasında Ayçiçek yağına olan panik sürekli gündeme geliyor. Hükümet yetkililerince yapılan açıklamalarda sıvı yağ sorunun olmadığı belirtiliyor olsa da vatandaşların panik havasında ayçiçeği ve diğer sıvı yağlarından satın alma kuyruğuna girmeleri gündem olmuştu. 

Savaşın devam etmesi halinde yağ tedarikinde sorun yaşanacağını düşünen vatandaşların evinde sıvı yağ depolaması ile bir ayda satılacak yağların bir günde satıldığı belirtiliyor. Bunun yanında fiyatlarda yüzde 40’a yakın oranlarda artış yaşanması bazı büyük marketlerin depolarında yağ olmasına rağmen satış yapmadıkları yönünde şikayetleri de beraberinde getirdi. Yetkililerce yapılan incelemelerde deposunda yağ olmasına rağmen raflarda satışa çıkarmayan büyük zincir marketlere cezalar da kesildi. 

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri