Kapat

Dünya’nın İlk Gerçek Cyborg’u

Anasayfa
Haberler Dünya’nın İlk Gerçek Cyborg’u

Dünya’nın İlk Gerçek Cyborg’u

Dr. Peter Scott Morgan dünya’nın ilk cyborg’u olmak için gönüllü olmuştur. 2017 yılında geçirdiği hastalık ile birlikte, vücudunda bulunan bölümleri, robotik parçalar ile değiştirmeyi kabul eden araştırmacı, Dünya’nın ilk cyborg örneği olmak için tamamlaması gereken tüm aşamalardan geçtiğini belirtmiştir.

Motor nöron hastalığı adı verilen hastalık çeşidine yakalanan, Dr.Peter Scott Morgan, hastalığa yenik düşmek yerine, vücudunda işlevsiz kalan bölümleri, robotik parçalar ile değiştirerek, yaşamına devam etme fikrine sahipti. Bu fikri 2017 yılında hayata geçirerek, deneyimli bilim insanları çalışmaları ile araştırmacının vücudunun robotik parçalar ile birleştirilmesi tasarlandı.

Robotik Ses Ve Robotik Yüz

Dr. Peter Scott Morgan hastalığı sonrası mimiklerini ve sesini kullanamayacak bir yapıya sahip olduğunu belirtiyordu. Bu duruma bağlı olarak araştırmacıya robotik bir yüz ve ses teli tasarlanmasına, araştırmacılar tarafından karar verilmiştir. 2017 yılından beri bu robotik yüz ve ses teknolojisinin uygulanabilmesi için araştırmacıya, birçok ameliyat aşaması uygulanmıştır.

Yapılan ameliyatlar ve son ameliyatında geçirdiği 24 gün yoğun bakımdan sonra, robotik yüz ve ses teknolojisine ait robotik bölümler, araştırmacının vücut yapısı ile uyumlu hale getirilmiştir. Morgan, robotik yüz teknolojisi olarak bilinen, kendi yüzünün bir bilgisayar kopyasını, araştırmacı ekibi yardımı ile tasarlamıştır. Gözleri ile yaptığı hareketler sonucu bu robotik yüz üzerinde, durumlara yönelik yaptığı mimik hareketlerini kullanabilmektedir. 

Aynı zamanda konuşma yetisinde de sıkıntılar olan araştırmacı, robotik ses teknolojisi ile konuşabilmektedir. Araştırmacılar bu sesin tam anlamı ile bir insan sesi tonunda olamadığını, robotik bir ses olduğunu fakat, konuşabilme yetisinin tam anlamı ile ağlandığını belirtirler. 

Çığır Açan Robotik Gelişmeler

Robotik teknolojisinin hızlı gelişimi, vücutta her hangi bir hasar ile işlevsiz hale gelen bölümlerin, yeniden yapılandırılabilmesi, mimik ve hareket yetilerinin yeniden kazanılabilmesi koşullarını sağlamaya başlamıştır. Dünya üzerinde yer alan ilk cyborg olarak kendini adlandıran ve bu özelliği kabul eden Dr. Peter Scott Morgan ise robotik teknoloji ile ilerleyen zamanlarda ne gibi çığır açıcı yenilikler yapılabileceğinin, en büyük örneğidir. 

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri