Kapat

ELEKTRİK FATURASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR, ELEKTRİK FATURASI NASIL AZALTILIR?

Anasayfa
yaşam ELEKTRİK FATURASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR, ELEKTRİK FATURASI NASIL AZALTILIR?

ELEKTRİK FATURASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR, ELEKTRİK FATURASI NASIL AZALTILIR?

Elektrik faturası nasıl düşürülür, Elektrik faturası nasıl azaltılır?

2022 yılının başlarında artan fiyatlara yansıyan elektrik faturaları sebebi ile Elektrik faturası nasıl düşürülür, Elektrik faturası nasıl azaltılır? Elektrik faturası düşürme yolları gibi bir çok sorular ile karşılaşıyoruz. 85TL’ nin üzerinde gelen vatandaşlar son gelen zamlardan sonrasında elektrik faturasını düşürmenin yollarını araştırıyor. 200kWh saat sınır olarak belirlenen elektrik faturasında bu yöntemleri uygulayarak tasarruf etmeniz mümkün.

Buna göre aylık 200 kWh elektrik tüketimi yapan bir konut;
(1,37*150)+(2,06*50)=309 TL fatura öder.
TEDAŞ tarifeleri üzerinden faturalandırılan bir ev abonesi, ödediği fatura bedelinin 58’ini elektrik bedeli, kalan kısmını ise diğer ücretler için ödemektedir.

Kolaylıkla Hemen Tasarruf Etmenizi Sağlayacakları Sıralıyoruz ;

Elektrik faturaları için artık kademeli sistem uygulandığı için günlük tüketim büyük önem taşıyor. Günde 7 KW’tan daha fazla elektrik tüketen kişiler daha yüksek fiyatla fatura hesaplamasına tabi tutuluyor. Elektrik tasarrufu için önerilen yöntemler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi aletleri tam dolduktan sonra kullanmak, 
 • Normal ampul yerine LED ampul kullanımı, 
 • Buzdolabı ve derin dondurucu gibi aletlerde enerji tasarruflu A+ ürünlerin seçimi, 
 • Su ısıtmak, çay demlemek için ocağı tercih etmek, kettle kullanılacaksa bu ürünlerin kireçlerini sık sık temizlemek.
 • Bu ürünlerde ekonomik programları tercih etmek, 
 • Kapalı olsa dahi kullanılmayan elektrikli ev aletlerinin fişlerinin çekilmesi, 
 • Fırında yemek yaparken kapağını sık sık açmamak, fırın yerine buharda pişirme ya da kapaklı tencerede pişirme gibi yöntemleri tercih etmek, 

Günümüzde elektrik tasarrufu sağlamamız için belirli saatler vardır. Tek zamanlı tarifede tek tip enerji bedeli uygulanırken çok zamanlıda kullanım 06.05-17.05, 16.59-21.59, 21.59-05.59 olmak üzere üçe ayrılıyor. Burada elektriğin en pahalı olduğu saatler 17.00 ve 22.00 arasıdır.

Yıkanmış olan çamaşırlarınızı nemli olarak ütülenmesi kesinlikle ütünün az çalışmasını sağlayacaktır. Ütüye başlamadan önce çamaşırılarınız nemli olursa fişi çekebilirsiniz. Mevcut sıcaklığı ile 1 den fazla elbise ütülenebilir.

LED ampulle değiştirerek ve pak tutarak en az yüzde 20 tutum sağlayabilirsiniz. Evinizde en çok elektrik harcayan aletlerden bir diğeri de kettle. Kettle’nizi de temiz tutmak ve filtreli kullanabilirsiniz. Buzdolabınızın da ısısını 3 ile 7 derece arasında ayarlayıp arka kısmını havalandırılmış ve tozsuz tutmak gerekiyor.

Evinizde çift camlı pencereler ve benzer izolasyon sistemlerine geçmek faturada en az yüzde 20 ila 30 tasaaruf anlamına geliyor.

Tasarruflu beyaz eşyalar kullanmak elektrik faturasında yüzde 50’ye kadar tasarruf olanakı sağlıyor.

En Çok Kullandığımız Buzdolabına dikkat

Mühendislerimiz tüketimleri hesaplama çabalarıyla uğraşırken, çok efsunk bir hata olarak görmüş oldukleri elektrikli ısıtıcıları hesaba katmamışlar bile. bundan dolayı de yapılan ölçümlerde evindeki elektrik kullanmasının %30’u buzdolabı yüzünden. tabi buzdolabı olmadan yaşam mümkün değil fakat dikkat edilecek birkaç detay var;

 • Buzdolabını yeni alacaksanız kesinlikle enerji tasarrufu sağlayan ürünleri tercih edin. ayrıca çok fazla alana ihtiyacınız yoksa da mutlaka müsait boyda bir dolap tercih edin.
 • Dolaba asla sıcak yemek yahut meşrubat koymayın.
 • Dolabı fırın, güneş, petek gibi sıcak yansıtan heryerden uzak tutun
 • Dolabın kapağını açıp kapatmayın süreki

Aydınlatmalar için gerekliler;

yapılan araştırmaya nazaran toplam harcanan elektriğin %28’i de aydınlatma için tüketiliyor. Buzdolabından tasarruf etmek biraz daha zor olsa da aydınlatmada yapılacak tasarruflar çok daha önemli.

 • ne olursa olsun ve ne olursa olsun enerji tasarruflu ampuller kullanılmalı.
 • gereksiz olan her lamba söndürülmeli, hatta mümkünse birkaç yerde hareket sensörlü lambalar kullanılmalı.
 • Açık renkli mobilyalar tercihimiz olmalı
 • Avize kullanacaksak 1 tek ampül ile çalışan avizeler tercih edilmelidir.

Fırında ön ısıtmaya son

yemeklerini fırında yapmak isteyenler için alışılagelmiş metotlardan birisi de fırını önceden ısıtmak. Elektrik Mühendisleri Odası yiyecek iyi mi yapılır çok fazla bilgiye sahip olmayabilir ama mevzu elektrik faturasını düşürmekolunca yemeği fırına koymadan önce boş ısıtmanın efsunk bir israf olduğu konusunda hem fikirler.

Hijyen hastası bayanlar dikkat

hanımların evdeki en efsunk iki desteksı bulaşık ve çfakatşır makineleri. sadece bu konuda uzmanların dikkat çektiği bir önemli bir teferruat var. Çamaşır makinelerindeki kısa programlar günlük elbiselerin temizliği için fazlasıyla ehil. Bu hem elektrik tasarrufu için, bununla beraber giysilerin ömrü önemli.

Kaynak ;

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri