Kapat

En Sık Kullanılan Oyuncu Terimleri ve Anlamları

Anasayfa
yaşam En Sık Kullanılan Oyuncu Terimleri ve Anlamları

En Sık Kullanılan Oyuncu Terimleri ve Anlamları 

Bilgisayar oyunları dünyası son yıllarda o kadar çok gelişti ki bu dünyanın dünya çapında kabul gören bir federasyonu bile var artık. Bu federasyona üye oyuncular da sporcu sayılıyorlar. 

Kısa süre öncesine kadar oyun dünyasına bu kadar önem verileceği ve dünya çapında müsabakalarının yapılacağı söylenseydi sanırım kimse ciddiye almazdı. Ancak günümüzde bu durum tamamıyla gerçek. 

Hal böyle olunca kendine ait bir dünya meydana getiren bu oyunların kendine has bir dili de oldu. Bu dil de oyunları bilmeyen kişiler için anlaması zor olabiliyor. 

Biz de en çok kullanılan oyuncu terimlerinin manalarına ilişkin bir sözlük oluşturmak istedik. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım isterseniz. 

Oyuncu Terimleri Sözlüğü

Kullanılan terimlerin yaygın kullanılan terimler olup olmadığına

https://www.erkeklersoruyor.com/gamer kategorisinde paylaşım yapan Erkekler Soruyor kullanıcıları karar verdi. 

AAA Game

Bu terim dev bütçeli oyunlar için kullanılır. Triple A Game olarak da bilinen bu terimin kullanılabileceği çaptaki oyunlara örnek olarak GTA V, Call of Duty: Modern Warfare gibi oyunlar söylenebilir. 

AFK

İngilizcede klavyeden uzaktayım anlamına gelen “Away from Keyboard” kelimelerinin baş harfleri kullanılarak yapılan bir kısaltmadır. Oyuncular, belli bir süreliğine klavye başından ayrılmak zorunda kaldıkları durumlarda bu kısaltmayı kullanırlar. 

Örneğin; “Beyler benim yemek yemem lazım. Kısa süreliğine AFK.”

MMO 

Yine İngilizce “Massively Multiplayer Online” kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve sık kullanılan bir kısaltma olarak MMO örneği verilebilir. 

MMO, devasa büyüklükte olan, aynı anda yüzlerce oyuncunun katılabildiği ve tüm bu oyuncuların birbirleriyle etkileşime girebildikleri oyun tiplerine verilen isimdir. 

Bu tip oyunlara çocukluğumuzun ilk online oyunları örnek olarak verilebilir: Knigh Online, Silkroad, Metin 2 

DPS

Yine İngilizce bir kısaltma. “Damage per Second” yani saniyede verilen hasar anlamına gelen bir ifade. 

Oyunda bir oyuncunun rakibine saldırmak için kullandığı silahın veya aletin saniye başına rakibine vereceği hasarı ifade etmek için bu terim kullanılmaktadır. 

Camper

Ne yazık ki her oyunda çok sevilmeyen oyuncu tiplerinden birini tarif etmek için bu terim kullanılmaktadır. Terimin tam Türkçe karşılığına gelirsek pusucu olarak çevirebiliriz. 

Armor

Oyun esnasında oyuncuların defans güçlerini ifade etmek için kullandıkları tabirdir. Genel olarak savunma gücü için kullanılsa da İngilizcedeki esas anlamı olan zırh yerine kullananlar da vardır. 

Bir oyunda bulunan bir zırhın gücünü ifade etmek için armor tabiri sık kullanılır. 

Boss

Çok eski oyunlardan beri kullanılan oyun terimlerinden biridir. İngilizcedeki anlamı patron olsa da burada tam olarak bu anlamda kullanıldığı söylenemez. 

Tam tabiriyle bölüm sonu canavarı “boss” olarak adlandırılmaktadır. 

Bug

Sadece oyunlarda değil genel olarak bilgisayar bilimlerinde kullanılan bir kavramdır bug. Oyunlarda meydana gelen oyun dışı bir hataya bug denir. Birdenbire oyunda ekranın kayması, siyahlıklar oluşması gibi oyunun anlık sistem hataları bu şekilde isimlendirilir.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri