Kapat

Google Çeviri

Anasayfa
yaşam Google Çeviri

Diller arasında tercüme yapmayı sağlayan Google çeviri hizmeti günlük yaşamda yaygın olarak kullanılır. Google Translate olarak da bilinen bu hizmet genellikle İngilizce ve Türkçe dilleri arasında karşılıklı kelime ya da cümle çevirileri için tercih edilmektedir. Kullanışlı ve kelime yelpazesinin geniş olması sebebiyle bu uygulama dünya çapında yoğun ilgi görmektedir.

Google’ın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Google çeviri 2006 yılında Arapça ile İngilizce dilleri arasında çeviri yaparak kullanılmaya başlanmıştır. O günden itibaren gün geçtikçe daha da gelişen bu hizmet günümüzde yüzden fazla dile destek vermektedir. İlk kurulduğunda yalnızca iki dile destek veren hizmete Türkçe’nin eklenmesi 1 Şubat 2009 tarihi itibariyle olmuştur. Her dil için sayısız kelime seçeneği mevcuttur. Bu sayede uygulamada anlık cümle çevirileri de yapılmaktadır. Böylece uygulamaya olan talep de sürekli artmaktadır.

Google Çeviri Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Google çeviri ile neredeyse her metin için tercüme yapılabilmektedir. Bunu kullanmak isteyenlerin Google aram motoruna Google çeviri ya da Google Translate yazarak arama yapmaları yeterlidir. Çevirinin düzgün şekilde yapılabilmesi için aktif internet bağlantısının bulunması gerekir. Tercüme yapılmadan önce kaynak dil ve hedef dil seçimleri yapılmalıdır. Bunun ardından çevrilecek kelime yazıldığında anında karşı hanede o kelimenin anlamı çıkmaktadır. Bu durum cümle çevirileri için de geçerlidir. Çevrilecek kelime ya da cümle sol kısma yazılır, bunun karşılığı ise sağ tarafta yer almaktadır.

Google translate hizmeti zamanla geliştirilmiş olup artık çeviri hizmeti arama motorunda eklenti şeklinde yapılmaktadır. Yani yabancı kelimelerin bulunduğu bir siteye girildiğinde sağ üst kısımda çeviri yapılmasına dair onay kutusu çıkmaktadır. Buna onay verildiği takdirde ilgili sayfa istenilen dile anında çevrilmekte ve böylece hizmet daha aktif olarak kullanılmaktadır.

Sponsor : Noter Onaylı Tercüme Bürosu

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri