Kapat

REDAKSİYON NEDİR

Anasayfa
yaşam REDAKSİYON NEDİR
REDAKSİYON NEDİR

Redaksiyon (Editing) düzenleme işlemlerine verilen addır. Redaksiyon bir diğer adıyla da son okuma olarak veya tashih olarak da adlandırılabilmektedir. Redaksiyon işlemi yapılırken redaksiyonu yapacak olan kişinin redaksiyonu yapılacak olan metni daha önce hiç okumamış olması önerilir. Böylece yanlışlar çok daha net gözükecektir. Redaksiyon birçok amaçla yapılabilir. Ancak redaksiyon nedir denildiğinde ilk söylenecek olan şey edit yapmak olabilir. Son okuma redaksiyonunda her işlem bitmiştir ancak gözden kaçmış olma ihtimaline karşın son bir kez kontrolü yapılır ve daha sonrasında da tamamen okunmaya ve yayına hazır hale getirilir. Geliştirici redaksiyon kısmı ise basıma hazır olmayan ve henüz geliştirme aşamasında olan metinler içindir. Profesyonel bir düzenlemeye ihtiyacı olan redaksiyon aşamasıdır. Oldukça kapsamlı bir redaksiyon aşamasıdır. Redaksiyon şu amaçlarla yapılabilmektedir;

l  

Her türlü hatanın giderilmesi

l  

Okumayı akıcı ve anlaşılabilir hale getirmek

l  

Anlam bütünlüğünü sağlamak

l  

Her türlü imla noktalama ve yazım yanlışlarının düzeltilmesi.

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra bir metin hazır hale gelmektedir. Anlatılanlardan da anlaşılabileceği gibi iki redaksiyon aşaması olması demek 2 ayrı redaktör ile çalışılması demektir. Kişi kendi hatasını görmekte zorlanabilir. Bu nedenle de geliştirme redaksiyonunu yapan redaktör ile son okuma kısmını yapan redaktör farklıdır. Yani redaksiyon işleminde her denetleyenin bir denetleyeni vardır. Buradan da anlaşılabileceği gibi redaksiyon işlemi oldukça emek ve zaman isteyen bir işlemdir. Bir yazının yayınlanmaya hazır hale getirilmesi sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Aynı zamanda uzmanlık isteyen işlemlerden bir tanesidir. Yazım işlerinde iyi olmanın yanı sıra dil bilgisine, noktalama işaretlerine de hakim olmalısınız. Redaksiyon işlemi uzman redaktörler tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde yazı faciaya dönüşebilir ve okuyan kişi açısından işkence haline gelebilir. Bu nedenle de işinde uzman redaktörler bulunan bir ekiple çalışmalısınız. Böylece redaksiyon nedir sorusunun cevabını da detaylıca vermiş olalım.

Okeanos Tercüme ve Çeviri Hizmetleri bürosu olarak sizlere her türlü profesyonel redaksiyon işlemini sunmanın yanında daha birçok işlemi de bünyemizde bulunduruyoruz. Uygun fiyat ve profesyonel hizmet için bize ulaşabilir ve hizmet alabilirsiniz.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri