Kapat

Sırpça Çeviri

Anasayfa
Haberler Sırpça Çeviri

Sırpça Çeviri

Slav dilleri arasında bulunan Sırpça Sırbistan ve Kosova’da resmi dildir. Hem Kiril hem de Latin alfabesi kullanılarak yazılan dili konuşan kişi sayısı on milyona yakındır. Dile ait ilk örneklere 11. Yüzyılda rastlanmış olup ilk dönemlerinde Glagolitic alfabe kullanıldığı ifade edilir. Makedonca ve Bulgarca gibi kollarda yüksek anlaşılabilirlik düzeyi bulunan dil Güney Slav dilleri ile benzerlik gösterir. 2006 yılından alınan kararla birlikte Sırplar Kiril alfabesini kullanmaya başlamıştır. Farsça, Arapça ve Türkçe gibi dillerden alınan bu dil için Sırpça çeviri konusunda titiz davranmak gerekir.

Sırpça çeviri yaparken dilin iki farklı lehçesinin olduğu görülür. Torlakian ve Shtoktavian olarak ifade edilen bu lehçeler standart dil ve edebi dil şeklinde kullanılır. Dillerin geçerli ve resmi versiyonları standart dil olarak isimlendirilir. Dil içerisinde Türkçe, Macarca, Almanca, İtalyanca ve Yunanca gibi dillerden geçmiş kelimeler de vardır. Özellikle Türkçe söz varlığında büyük etkiye sahiptir. Bu gibi dil yapısı kurallarını bilmek dilin diğer dillere daha iyi tercüme edilmesini sağlayacaktır.

Sırpça Türkçe Çeviri

Profesyonel Sırpça Türkçe çeviri yaparken Latin alfabesini kullanmak çeviri açısından kolay olacaktır. Halk hem Kiril hem de Latin alfabesini rahatlıkla anlayabilecek düzeydedir. Bu anlaşılabilirliği diğer dillerde de sağlamak adına tercüme hizmetlerine ihtiyaç duyulur. Ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi nedeniyle çeviri taleplerinde artış eğilimi gözlemlenir. Günümüzde özellikle teknik, ticari, hukuki, finansal, tıbbi ve benzer pek çok alanda tercüme talep edilir. Her bir alanda o alan ile ilgili deneyimi ve bilgi birikimi bulunan tercümanlar görev alır. Bu sayede metnin asıl anlamını kaybetmeden hedef dile aktarılması sağlanır. Kalitenin yüksekliği yazılı tercümelerin haricinde tüm sözlü çeviri çalışmaları için de geçerli olacaktır.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri