Kapat

Konsol Pazarı Çin’de İlk Kez 2 Milyar Doları Aştı

Anasayfa
Oyun Konsol Pazarı Çin’de İlk Kez 2 Milyar Doları Aştı

Çin, muazzam bir oyun endüstrisi ve NetEase ve Tencent gibi en büyük oyun şirketlerinden bazıları ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olabilir, ancak bir arenada diğer bölgelere kıyasla biraz küçük. Çin’deki PC ve özellikle mobil oyun pazarı en büyükler arasında yer alırken, konsol pazarı nispeten küçüktür.

Bunun için iyi tarihsel nedenler var. 2000’den 2015’e kadar Çin konsolları yasakladı, o zamanlar hala bir gri pazar olmasına rağmen, PlayStation 2, Gamecube, Wii, Xbox 360 gibileri Çin’de asla piyasaya sürülmedi, resmi olarak zaten değil. Ancak yakın tarihli bir rapor, Çin’deki konsol pazarının bir dönüm noktasına ulaştığını gösteriyor.

Asya ve Orta Doğu’nun oyunlarına, esporlarına ve yayınlarına odaklanan bir danışmanlık ve pazar araştırması firması olan Niko Partners, Çin’in konsol oyun ve donanım pazarının ilk kez 2 milyar doları aştığını duyurdu.

2022 Çin Konsol Oyunları Pazar Raporu , Çin’in konsol pazar büyüklüğünün 2021’de 2,16 milyar dolara ulaştığını, bu da yıldan yıla yüzde 16,7 artışla oldukça önemli bir büyüme olduğunu vurguluyor. Ama hangi konsollar Çinli oyuncularla en iyisini yapıyor?

Niko Partners, Nintendo Switch’in Çin’deki mevcut pazar lideri olduğunu, ancak PlayStation 5 Çin sürümünün ve Xbox Series X/S Çin sürümünün piyasaya sürülmesinin 2021’de “büyümenin temel itici güçleri” olduğunu söylüyor. İlginç bir şekilde Niko, gri pazarın oyun gelirinin yaklaşık yüzde 80’inin bu yasal olarak gri alan tarafından oluşturulduğuna dikkat çekerek hala çok etkili. Niko’ya göre bunun nedeni “çok az sayıda lisanslı oyun mevcut”.

Çin anakarasındaki toplam konsol oyuncusu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 18,3 artışla 2021’de 15,9 milyona ulaşan firma, bu rakamın 2026’da 27 milyona ulaşacağını öngörüyor. “Konsol oyuncuları ve konsol oyunu gelir artış oranları çift haneli rakamlarda. anakara Çin’de,” dedi Niko Partners’ın kurucusu ve başkanı Lisa Hanson.

“Konsollara olan talep, yalnızca oyuncular tarafından yapılan daha yüksek harcamalardan değil, aynı zamanda Çin’deki PC ve mobil oyunlarda bulunanın ötesinde yüksek kaliteli, küresel oyunlar arayan niş bir dizi oyuncudan geliyor. Oyuncuların oynanış ve görseller için farklı tercihleri ​​olabilir, ancak hepsi harika, yüksek kaliteli oyunlar istiyor ve konsollar bunu yıllardır sunuyor.”

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri