Kapat

WHATSAPP’A ALTERNATİF MESAJLAŞMA UYGULAMALARI

Anasayfa
Android WHATSAPP’A ALTERNATİF MESAJLAŞMA UYGULAMALARI

WHATSAPP’A ALTERNATİF MESAJLAŞMA UYGULAMALARI

Dünyada ve ülkemizde çok popüler bir mesajlaşma uygulaması haline gelen Whatsapp’ın yerine geçebilecek alternatif bir uygulama olur mu? Konusu tüm dünya ve ülkemizde de konuşulmaktadır. Bu konun tartışılmasının sebepleri Whatsapp’a güvenlik açıklarıyla gündeme gelmesi, Facebook‘a ait olduğu için veri güvenliğinin sorgulanması ve 2018 yılında başlayan hikaye kısmına reklam almaya başlamasıdır. Bu nedenle tüm dünyada Whatsapp’a alternatif olabilecek mesajlaşma ve görüntülü arama uygulamaları geliştirilmektedir. Bazı geliştirilen ve geliştirilmiş uygulamaları sizlere anlatacağız.

Viber

Görüntülü, sesli ve  metin mesajlaşma uygulamaları arasında Whatsapp’a alternatif olabilecek uygulamalar arasında en güçlü olanıdır.  Viber, yazılan mesajların özelliği en önemli özelliktir. Bu özellik Whatsappda beş dakika ile sınırlıdır. Uygulama içinde oyunlar ile mesajlaştığınız kişiyle eğlenebiliyorsunuz.

Uygulamanın boyutu çok yüksek olduğu için düşük sistem özelliklerine sahip cihazlarda uygulama donabilir. Uygulamada genel hitap etmeyen çok sayıda özelliği nedeniyle kalabalık ara yüzü bulunmaktadır. 

Icq

90 yıllarda çocukluğunu geçirmiş olanların bileceği uygulamadır. 90 yıllarda efsane olan bir platformdur. Geçtiğimiz yıllarda efsane uygulama mobil olarak geri dönmüştür. ICQ , Whatsapp’a doğrudan rakip olabilme avantajı taşımaktadır. Katılımcı sınırı olmadan kanal sohbetleri, görüntülü ve sesli kanal sohbetleri yapılmaktadır.

Uygulama dosya boyutu yüksek olması, zamanla arka planda veri şişmesi neden olabilecek veri birikimi olabilir.

Google Duo

Hangouts’un fişini çeken Google, sade ara yüze sahip olan iki uygulama yayınladı, bunlardan biri Allo, metin mesajlaşma uygulaması olup, uygulamada düzenlenebilen fotoğrafları gönderme ve alma imkanı sunmaktadır. Diğer uygulama Duo ise  görüntülü konuşmaya imkan veren uygulamadır. İki veya daha fazla kişiyle aynı anda görüşme imkanı veriyor. Sesli görüşmelere destek vermektedir.

Görüntülü ve sesli iki ayrı uygulamanın olması kullanımı zorlaştırmaktadır. Whatsapp’ın alternatifi olabilecek güçte değil gibi görülmektedir.

Signal Private Messenger

Uygulama yüksek seviyede gizlilik sunarak Whatsapp’a rakip olacak güçte bir uygulamadır. Whatsapp’dan çok daha şeffaf politikalara sahiptir. Whatsapp gibi görüntülü ve sesli konuşma özelliklerin hepsine sahiptir. Uygulamanın Android sürümünde, varsayılan sms uygulaması olarakta özelliğiyle dikkat çekmektedir.  Kısacası Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdaki sms uygulamasını Signal Private Messenger ile değiştirebilirsiniz.

Eski CIA Ajanı Edward Snowden gibi veri gizliliği alanında kişiler tarafından Signal Private Messenger uygulaması tavsiye edilmektedir. Son özellik olarak gönderilen mesajların belli bir sürede silinme özelliği bulunması uygulamayı diğer uygulamalar arasında bir adım öne çıkarmaktadır.

Telegram

Whatsapp’ın tahtını uzun süredir sallayan Telegram, hafif ve kullanım kolaylığı olan bir uygulamadır. Grup mesajlaşmalarında bir sınır yoktur. Whatsapp’ı kullanmaya alışmış olanlar için Telegram’ın ara yüzüne  alışmak zor olacaktır. Gereksiz bütün mesajlaşma özelliklerinin olması nedeniyle diğer uygulamalardan sıyrılmaktadır. Eksi yönü ise görüntülü konuşma özelliği olmaması, son kullanıcı için karışık ara yüzü bulunmasıdır.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri