Kapat

2020’de Kullanılacak Süpersonik MAGMA Drone

Anasayfa
Haberler 2020’de Kullanılacak Süpersonik MAGMA Drone

2020’de Kullanılacak Süpersonik MAGMA Drone

2020 yılında kullanılacak süpersonik görünmez dronlar, gizli ve askeri görevlere uygun teknolojik araç çeşitleridir. Uçak ve askeri drone modelleri için menteşe, dümen ve flap tasarımları ile gerçekleştirilen araç oluşturma işlemi, yerini yeni teknolojik yöntemlere bırakıyor. Drone modelleri üzerinde kullanılacak yeni teknoloji ile görünmez ve flap tasarımına sahip olmayan araçlar elde ediliyor. 

Drone yapımında kullanılan ‘’flapsız teknoloji’’ araçların, manevra kabiliyetlerinin güçlenmesini, hızlı bir şekilde durdurulabilmelerini, hava akışının araç tarafından kontrol edilebilmesini sağlıyor. Bu modellerin dış tasarımlarında ise her hangi bir menteşe ve dümen elemanın kullanımına gerek duyulmamaktadır.

Süpersonik Görünmez Drone Nasıl Çalışır?

Süpersonik görünmez drone, sahip olduğu hava akışını kontrol sistemi sayesinde çalışır. Hava akışı kontrol sistemi, motor bölgesinde oluşan hava akımını en hızlı şekilde araç kanatlarına gönderir. Hava akışının seri biçimde sağlanması, aracın dönüş hızının en üst seviyeye çıkarılmasını ve manevra kabiliyetinin süpersonik yapıya ulaşmasını sağlar.

Bu özelliğe bağlı olarak süpersonik dronlar, başka İHA araçları tarafından tespit edilmesi oldukça zor olan insansız hava araçlarıdır. Teknolojinin son gelişmeleri ile tasarlanan süpersonik görünmez drone modeli, 2020 yılından itibaren askeri alanda kullanıma başlanarak, İHA modelleri içerisinde en gözde konuma yerleşmesi beklenen tasarımlar arasındadır. 

Süpersonik Drone Neden Askeri Alanda Kullanılacak?

Süpersonik drone, manevra kabiliyetinin gelişkinliği sebebi ile başka İHA araçları tarafından tespit edilmesinin zor oluşuna bağlı olarak, askeri bir ajan görevinde kullanır. Herhangi bir bilginin alınması gereken alandan bilgi alımı veya keşif yapılması gereken bölgelerin görüntülenmesi, süpersonik drone araçları ile kolaylıkla gerçekleştirilir. Süpersonik drone modellerinin askeri alanda kullanılma nedenleri:

  • Hafif ağırlıkları ile uzun mesafeler alabilmeleri ve diğer uçaklara göre daha hızlı olmaları,
  • Yüksek manevra alma özellikleri,
  • Tespit edilemezlik özelliği,
  • Ucuza mal edilebilme özelliği,
  •  Sahip oldukları teknolojinin uçaklara ve jetlere uygulanabilme özelliği içermesi olarak ifade edilirler.

Bu nedenlere bağlı olarak 2019 yılı boyunca tasarlanmış olan ve aralarında en çok öne çıkan modelin, MAGMA isimli BAESystems tarafından üretilen süpersonik jet olduğu, süpersonik drone modelleri, 2020 yılından itibaren yaygın olarak askeri alanda kullanıma hazırdırlar. 

Süpersonik MAGMA Drone Özellikleri

Süpersonik MAGMA drone özellikleri:

  • Motor tarafından meydana getirilen hava kaldırma kuvvetini ayarlayabilme özelliği,
  • Motordan gelen hava akımının yönünü belirleyerek manevra yapma özelliği,
  • Araç arkasında kavisli tasarım özelliği,
  • İtme kuvveti kontrol özelliği, şeklinde aktarılırlar. 

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri