Kapat

Eski Yunandaki Modern Moda Tasarımları

Anasayfa
Kadın Eski Yunandaki Modern Moda Tasarımları

Eski Yunandaki Modern Moda Tasarımları

Eski Yunan kültürü insanların dikkatini her anlamda çekmiş bir kültürdür. İnanç kültürlerinden yaşam şekillerine ve giyim tarzlarına kadar pek çok anlamda dikkat çeken bir dönem olmuştur. Eski yunan kültürü. Ve belki de bazılarımızın en çok dikkatini çeken moda kültürleri ve giyim tarzları olmuştur. Yunan moda kültürünün ne tarz kıyafetler giyindiği ve hangi türde aksesuarlar kullandıkları merak konusu olmuştur.

Eski Yunan Kadın ve Erkeklerin Giyim Tarzları

Eski yunanda chiton adı verilen uzun tarzda elbiseler giyinirler. Yunan resimlerin de moda olan chiton kıyafetini görmek mümkün. Chiton kol ve omuz altlarından sanki dikilmiş biçimde tasarlanmış bir kıyafettir. Chiton kıyafeti dörtgen şeklinde bir kumaş parçasıdır ve bu kumaş parçası vücuda sarılır, çeşitli iğnelerle omuzlardan tutturulup vücuda sarılı bir tasarım oluşturur. Çeşitli kemerlerle ve katlama şekilleriyle de kıyafet çeşitliliği yapılabiliyor. Chİtonu hem kadınlar hem erkekler kullanabiliyor.

Pelerin ve şal tarzında kıyafetlerde kullanıyorlar. Ayrıca eski yunan insanlarının giydiği o dönem in modern modasını yansıtan diğer bir kıyafet dorıandı. Eski yunan kadınları bir süre sonra ‘doric chiton ‘ modasından yine bu dönemin modern tarzı olan ’ionik chiton’ modasına geçmişlerdir. Bunların dışında yunan modasında himation, bir çeşit bel altı giysisi olan perizoma erkeklerin iç giysisi olarak biliniyor.

Eski Yunan Modasında Ayakkabı ve Aksesuar

Eski yunan modasının ayakkabıları ise sandaletler. Bayanlarda erkeklerde bu dönemin modern moda sandaletlerini kullanıyorlardır. Yunan erkeklerinin bir başka ayakkabısı ise boyu uzun, yüksek topuklu olan ayakkabılardır ve bot tarzında ayakkabılarda kullandıkları bilinir. Yuna erkekleri kafalarına şapka tarzı geniş ve yuvarlak petasos adı verilen kepler takıyorlar. Ayrıca pilos denilen ucu sivri tarzda bazıları ise kenarlı olan taç şeklinde aksesuarları hem kadınlar hem de erkekler kullanırlardı. Yunan kadınları ise o dönemin modası olan kepler, fileler ve kurdeleleri saç aksesuarı olarak kullanırlardı.

Çocukların Kıyafetleri

Yunan bebekleri doğduklarından belli bir süreye kadar bir çeşit kumaştan şeritlere sarılırlar. Erkek çocukları yine chiton denilen kısa boylu kemerli kıyafetler kullanırlar. Kız çocuklarının kıyafetleri de kemerli chitonlardır.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri