Kapat

Göz altı morluklarının sebepleri

Anasayfa
Kadın Göz altı morluklarının sebepleri

GÖZ ALTI   MORLUKLARININ  SEBEPLERİ

Damar dışına çıkan hemoglobinin oksidasyonu göz altlarında mor veya siyah renk görünümüne sebep olabilir.  Göz altı morluğunda kalıtsal faktörler de baskın bir sebeptir. Güneş ışınları da göz çevresinde pigmentasyon  artışına sebep olarak bu morlukların oluşmasına sebep olur.

Yaş ilerledikçe de   cilt incelir ve bu durumda  göz altı morlukları gün yüzüne   çıkar. Dengeli ve düzenli beslenme  tüm vücut için çok önemlidir. Vücutta   vitamin eksikliği cilde yansıyarak göz altı morluklarının  artmasına sebep olur. Beslenme bozukluklarına bağlı kansızlık   durumlarında cilt soluklaşır ve morluklar daha çok belirgin hale gelir.  Göz altı morluklarını temel sebeplerinden bazıları da şunlardır:

Düzensiz  uyku

Yorgunluk

Aşırı stres

Yetersiz beslenme 

Hamilelik

Regl dönemi

GÖZ  ALTI MORLUKLARI  NASIL GEÇER ?

Öncelikle  dengeli ve  düzenli  beslenmek  göz altı morluklarının  geçmesinde önemlidir. Günde 12 bardak su tüketmeye  özen gösterilmeli , tuzun daha az kullanılmasına  dikkat edilmeli , C vitamini içeren meyve ve sebze tüketimine  ağırlık verilmelidir.  

Düzenli uyuyun , sigara  ve alkolden uzak durun. Her  sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkayınız  . Göz çevrenize uygulamak için K ve C  vitamini içeren kremleri tercih ediniz. Peki evde  hazırlayabileceğiniz tedaviler nelerdir ;

Salatalık maskesinin  cilde canlılık verdiğini  biliyoruz. Göz altı morluklarının  tedavisinde de yine salatalık kullanmanız  mümkün. Salatalığı ince dilimler halinde doğrayın  ve gözlerinizin  üzerine  koyun. 15  dk kadar beklettikten  sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz .  

Limon  ve domates  suyuyla hazırlayacağınız  maskede en etkili çözümlerden  biridir. Bu maskeyi düzenli olarak  günde 2 kez göz altlarınıza sürün. 

Patates  dilimlerinide  15 dk gözlerinizin  üzerinde bekletmek zamanla   göz altı morluklarınızı hafifletecektir.

Göz  altı morluklarını  kalıtsal da olabilir.  Eğer ailenizde bu tür  göz altı morlukları ve şişlikleri  süre gelen bir durum varsa sizin yapabileceğiniz  en iyi şey doktorların tavsiye ettiği kremleri kullanmaktır.  

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri