Kapat

Kitosan

Anasayfa
yaşam Kitosan

Kitosan

Kitosan, kabuklu canlıların dış iskeletlerinde var olan kitinden elde edilen bir polisakkarittir. Kırmızı kabuklu deniz canlılarından (yengeç, karides vb.) çıkarılan doğal lif kitosan hakkındaki, ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi sorulara gelin göz atalım:

Ne İşe Yarar?

Sindirim sonrası kolesterole ve besinsel yağlara tutunan, böylelikle sindirim sisteminde absorbe edilemeyen jele benzer bir madde oluşturan lif çeşididir.

Lifler sayesinde besinlerden alınan yağların emilimini ve ardından dışkı yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Kitosan besinlerden vücuda alınan yağları alıkoyar ve dolaşım sistemine katmaz. Bu sayede kalori alımı en az seviyede tutulur ve kilo vermek kolaylaşır.

Şuan daha çok gıda takviyesi olarak kullanıldığı ve pazarlandığı düşünülse de, kitosanın tüketimiyle ilgili birçok kullanım şekli bulunmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülen kitosan; bunun yanı sıra boya, gıda ve makyajı kalınlaştırma amaçlarıyla da kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?



Atlatılması zor bir hastalık olan kanserin tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Ayrıca kansere sebep olabilecek kötü huylu veya iyi huylu tümörlerin tedavisinde de etkilidir.



Serbest radikaller insan vücudunda ciddi hastalıklara sebep olabilir. Kitosan, vücudun bu serbest radikallerden, ağır metallerden, birçok zararlı maddeden arınmasını ve vücudun temizlenmesini sağlar.



Kitosanın vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, alkali seviyesini düzenlediğini de söyleyebiliriz.



Diyabet hastalarını çok yakından ilgilendiren insülin hormonu üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Bu hormonun artışını sağlar ve bu sayede şeker hastalığının tedavisine de yardımcı olur.



Tüketilen besinlerden kaynaklı yağların damar içinde birikmesiyle oluşan kolesterol hastalığıyla da yakından ilişkilidir. Damar içinde biriken yağların erimesini sağlayan kitosan, karaciğer faaliyetlerinin artmasını sağlar.



Hemoroit, basur, kabızlık gibi problemlerin giderilmesinde faydalıdır.



Yanık ve yaraları tedavi etmede olumlu etkilere sahiptir.



Alkol ve sigara bağımlılıklarının giderilmesine yardımcı olur.



Mide sorunlarına yol açan safra asidini absorbe ederek mide problemlerinin azalmasını sağlar.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri