Kapat

GTA 5 ve PUBG’nin Rekorlarını Alt Üst Eden Oyun

Anasayfa
Oyun GTA 5 ve PUBG’nin Rekorlarını Alt Üst Eden Oyun

Steam’in bağımsız oyun yapımcılarına sunmuş olduğu ayrıcalıkların meyvelerinden bir tanesi olan Viking temalı hayatta kalma oyunu Valheim’ı herkes için daha kolay yapacak taktikleri bir araya getirdik. Aynı zamanda Valheim’daki maceranız boyunca pek çok şeyin nasıl yapıldığını da yine yazımızda bulabileceksiniz.


Hayatta kalma oyunlarının günümüzün en popüler oyun türü olduğunu söylememizde bir sakınca yoktur diye düşünüyoruz. Minecraft ile başlayan serüven seneler içinde pek çok nitelikli oyuna ev sahipliği yaptı ve şimdi elimizde yeni bir erken erişim hayatta kalma oyunu var: Valheim. Viking temasıyla hayatta kalma türünü birleştirerek bütün dünyanın beğeneceği bir oyun haline gelen Valheim, Steam’de de çıkış yaptıktan sonraki üç hafta boyunca en çok satan oyunlar listesine zirveden giriş yaptı.

Biz de madem bu kadar popüler ve diğer oyunlara göre nispeten uygun fiyatıyla 32 tl’ye alınabilen bir oyun var, neden her oyuncunun işini kolaylaştıracak bir taktikler listesi yapmıyoruz dedik. Yazımızda yer alan taktikler sayesinde hem başlangıç hem de sonraki aşamalar sırasında işiniz oldukça kolaylaşacak. Hadi lafı daha fazla uzatmadan pek çok şeyin nasıl yapılacağını anlattığımız listeye geçiş yapalım.

Valheim taktikleri:
Kestiğiniz ağaçlardan uzak durun,
Yeni eşyalar yapmak için önce o eşya için gerekli malzemeyi bulun,
Bol bol çakmak taşı toplayın,
Canınızı ve enerjinizi doldurmak için yemek yiyin.
İlk evinizi olabildiğince basit yapın,
Haritanızdaki işaretleri kullanın,
Yeni eşya üretmek yerine tamir edin,
Haritada denk geldiğiniz yapıları araştırın,
Kazma üretmek için ilk büyük düşmanı öldürün,
Yüzerken enerjinize dikkat edin,
Taşıyabildiğiniz ağırlığı artırabiliyorsunuz.

Çoğu hayatta kalma oyununda olduğu gibi Valheim’da da en kıymetli ve en çok ihtiyaç duyulan kaynaklardan birisi odun. Odunları elde etmenin iki yolu var. Birincisi yerde denk geldiğimiz dalları toplamak. İkincisiyse görmüş olduğumuz ağaçlara baltayla vurarak parçalamak. Burada dikkat edilmesi gerekli olan ve çoğu hayatta kalma oyunlarından alışık olmadığımız bir şey var. O da ağaçların parçalanmadan önce devrilmesi.

Devrilme mekaniğine alışık olunmadığı zaman yere devrilen ağaç üstümüze düşerse hasar alacağımızı da tahmin etmek zor olabiliyor. Hasar vermek bir yana, ağaçlar hatırı sayılır bir hasar veriyor. O yüzden oyunun zaten tehlikelerle dolu dünyasında durup dururken canımızın azalmaması için kestiğimiz ağaçlar devrilmeye başlayınca uzak durmak en mantıklısı.

Valheim’ın oyun içi rehberi pek kuvvetli değil. Bu yüzden ilk başta ‘craft’ ekranıyla birkaç dakika boyunca boş boş bakışabilirsiniz. Çünkü en başlarda o ekranda hemen hemen hiçbir şey olmuyor ve bir sonraki aşamaya geçmek için hangi eşyaya ihtiyacınız olduğunu bile bilmediğiniz için kendinizi ortada kalmış gibi hissedebiliyorsunuz.

Böyle bir durumun önüne geçebilmek için haritada gördüğünüz her çeşit toplanabilir eşyayı almaya bakın. Çünkü ama bu şekilde crafting ekranında yer alan eşyalar artacak. Valheim, sadece ilgili eşya için gerekli toplanabilirlere sahip olduğunuz zaman o eşyayı üretebileceğinizi söylüyor. Toplanabilirlere sahip olmadan önce ne yapabileceğiniz hakkında hiçbir bilgi vermiyor.

Çakmaktaşı özellikle oyunun ilk aşamalarında çok büyük öneme sahip. Yaratıklara ve hayvanlara iyi hasar verebilmek için veya doğada yer alan kaynakları daha efektif bir biçimde toplayabilmek için çakmak taşıyla üretilen malzemelere ihtiyacınız var. Peki çakmak taşını nerelerden bulabilirsiniz?

Çakmak taşı bulabilmek için sahil boyu ilerleyerek yerde bulunan beyaz-gri arası renkli taşlara yaklaşın. Çakmak taşları uzaktan bakıldığında, özellikle de suyun içindelerde taşa çok benziyorlar ancak yaklaştığınız zaman aralarındaki renk farkı bariz bir biçimde görülüyor. Kısacası gördüğünüz tüm beyaz renkli, taş benzeri materyallere anında yapışın.

lösev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçisi satın al antalya duvar kağıdı takipçi - haberler dünya duvar kağıdı teknoloji haberleri